| 원래 장소: | 중국산 |
| 브랜드 이름: | Infinity Machine Inc. |
| 인증: | ISO |
| 모델 번호: | C5092 |
| 최소 주문 수량: | 1 |
|---|---|
| 가격: | Negotiate |
| 포장 세부 사항: | 투명시트+스펀지+나무상자 |
| 배달 시간: | 주문 확인 후 35-40일 |
| 지불 조건: | 티/티 |
| 공급 능력: | 한 달에 50 세트 |
| 제품명: | SFF-8417 다중 도체 케이블 플렉스 사이클 테스트 절차용 플렉스 사이클 시험기 | 모델: | C5092 |
|---|---|---|---|
| 애플리케이션: | 케이블 순환 케이블 굽힘 시험기는 다중 전선 케이블, 통신 케이블, 이어폰 케이블 등의 굽힘 시험에 적합합니다. | 테스트 표준: | SFF 8417 다중 도체 케이블 플렉스 사이클 테스트 절차; ISO 19642-2:2023 자동차 케이블 순환 굽힘 테스트 |
| 테스트양: | 2개 | 테스트 속도: | 10~60rpm±2cpm (13rpm을 빈번한 사용자) |
| 각도 범위: | ±90° / 0°~180° | 시험 주기는: | 1999,999번 |
| 힘: | 단상 AC220V 또는 120V±10%, 50/60Hz | 보증: | 1년 |
Cable Bending Fatigue Test Machine for Vehicle Wiring
Automotive Cables Cyclic Bending Fatigue Test Equipment
Model: C5092 - Cable Cycle Flex Tester compliant with ISO 19642-2 standards
The cables cyclic bending test machine evaluates the bending fatigue performance of various cable types including:
The testing methodology involves short-circuit connecting one end of the cable, fixing it to a rotation plate, applying weights, and performing left-right rotational movements to assess cable conductivity after repeated cycles and evaluate overall cable quality.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | C5092 |
| Test Amount | 2 PCS |
| Test Speed | 10~60rpm±2cpm (Frequent user of 13rpm) |
| Angle Range | 90° |
| Min Display Angle | ±1° |
| Testing Cycles | 1~999,999 times |
| Guide Wheel Radius | R13, R19, R25, R37, R55, R69, R82, R107 (changeable) 4 sets |
| Diameter of Rotation Plate | 275mm |
| Weights | 100g, 200g, 500g, 1000g (or customize) |
| Dimension (W*D*H) | 1280*724*1320mm |
| Weight | 350kg |
| Power Supply | Single phase AC220V / AC120V 50/60Hz 5A or specified by user |
Automotive cables cyclic bending testing equipment is packaged in wooden crates to prevent damage during transportation. Each crate features clear shipping marks for easy identification.
We partner with reliable shipping companies to ensure safe handling and timely delivery. Customers receive tracking information to monitor shipment status throughout the transportation process.
담당자: Ms. Amy Lin
전화 번호: +8613534323463
팩스: 86-0769-83428065
주소: 4, 프우르옹 공업 중심, 왕니우드춘 도시, 523200, 동완 시, 중국을 구축하는 No.103
공장 주소:4, 프우르옹 공업 중심, 왕니우드춘 도시, 523200, 동완 시, 중국을 구축하는 No.103